21 Aralık 2019 + Araştırma Ödevi

Haftaya aşağıdaki konuda araştırma yapıp geliniz:
Arduino’da Dijital Pinler ile Analog Pinler ne işe yarar? Aralarındaki farklar nelerdir?

BUGÜN NELER YAPTIK?

Buzzer bileşenini breadboard üzerinde yerleştirdik, arduino 5v+GND üzerinden besledik. Sesi duyduk. Ardından 5v ucunu 8 numaralı arduino digital pinine bağladık. mBlock üzerinden öncelikle birer saniye aralıklarla yüksek-düşük (HIGH-LOW) şeklinde ses çaldık. Ardından bu kod bloklarını sildik. Buzzer’dan nota sesi çıkartmaya yarayan ses tonu pinini ….. notasında çal kod bloğunu kullanarak Barış Manço’nun arkadaşım eşek şarkısının notalarını alt alta kod blokları ile kodladık. Bazılarımızdan tek düze ses çıktı, notalara göre farklı melodiler duymadık. Bu durumda melodiyi çalamadığı için bu buzzer’ların pasif buzzer olduklarını anladık. Yalnızca aktif buzzer kendisine verilen notaya göre tonunu (melodisini) değiştirebiliyormuş.

Dersin son bölümünde ise potansiyometre ile mavi bir ledin parlaklığını ayarladık. Ancak bunun robotik bir devre olmadığını vurguladık. Zira hiç kod yazmadık. Yalnızca potansiyometrenin değişken direnç yapısı ile lede giden elektrik akımını artırdığı ya da azalttığını gördük. Sonraki hafta için analog-djital pinleri ödev olarak belirledik, bu araştırma ödevini yapınca potansiyometreyi de daha yakından tanımış, potansiyometre ile daha gelişmiş neler yapabileceğimi öğrenmiş olacağız.

3.3 Volt pinine bağlı buzzer devresi. GND (-) bacağı bağlanır bağlanmaz ses duyulur. Bu devre robotik değildir. sadece üzerinden akım geçen bir buzzer’ın düz sesidir.
8 numaralı dijital pine bağlanan buzzer artık programlanabilir durumda.
Arkadaşım eşek şarkısının bir nakaratının mBlock kodları.
Potansiyometre devre şeması (Potansimetre ile mavi renkli LED parlaklığını ayarlama)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir