18-21 Şubat Haftası (Servo Motor)

Öncelikle …defa tekrarla ile …sürekli tekrarla… kod blokları (birbirine yapıştırdığımız magnetler) ile çalıştık. Tetikleyici olarak klavyenin yön tuşlarını kullandık. Yerleşik LED için sol-sağ-yukarı yön tuşlarını kullanarak farklı kodlar yazdık.

Çok fark edilmeyen ancak MBlock ile çalışırken … kod eğer AKTİF ise ETRAFI SARI RENKTE PARLAR… bu bilgiyi özellikle anlattık! Durdurmak için HEPSİ DURDUR magneti kullanılabilir… Ya da KIRMIZI DUR butonuna basılır (sahne sağ üstünde)

Eğer tetkiklenmez ise kod blokları (magnetler) bir kenarda bekler ve PASİF kalırlar. Aynı anda tüm kod blokları (magnet grupları) çalışmayabilir. Hepsinin tetikleyicisine ayrı ayrı basılması gerekebilir. Kod yazan kodcu arkadaşlar scratch platformunda mblock platformunda bunları bilmeli…

SG90 Servo Motor en ucuz servo motor modeli. Bu 1.8 kg yük taşıyabiliyormuş. Biz de bu motorun 3 çıkışını renklerine göre arduino uno bağladık… kırmızı 5V, kahve GND, sarı(turuncu) ise SİNYAL. Sinyal yazanı 9 Digital Pin bağladık. MBlock SERVO MOTO AÇISI … YAP magneti kullanıldı.

Elimizdeki sg90 servo motoru modeli, yarım açı dönebilir sadece. 0-180 arası. Tam açı dönmez.

3 tip motor var robotçuların kullandığı… dc-step-servo. Bizim servo tekerlek çevirmeye uygun değil. Robot kol projelerinin ise vazgeçilmezidir.. Proje ile ilgili görsel aşağıda. Öğrencilerimiz haftaya pot + servo ile basit robot kol yapacaklar. Açıyı bilen 5.sınıf öğrencileri 10’ar derecelik açılarla servo motoru hareket ettiren kodları yazdılar çalıştırdılar..

Devre Kurulumu sg90 servo motor ve Arduino UNO
MBlock : Yön tuşları ile açı değişimleri/servo motor ucundaki plastik pervane işinizi görür!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir