7-10 Ocak 2019 Kursları (Araba Park Sensörü Yapımı)

Ultrasonik mesafe sensörü ile uzakığı (mesafe) ölçerek arabalarda kullanılan park sensörü yapmaya çalıştık. Bunun için öncelikle devre tahtamızı (breadboard) arduino uno’nun 5V ve GND pinlerinden besledik. MBlcok ile Arduino haberleşmesini, birbiri ile sağlıklı iletişimini sağladık.

Mesafe sensörümüz olan Hc-rs04 mesafe sensörünü breadboard üzerine bağladık. Ardından VCC ucunu (+) besleme hattına, GND ucunu (-) besleme hattına, TRIG ucunu 13 numaralı sayısal (dijital) pine, ECHO ucunu 12 numaralı sayısal (dijital) pine bağladık.

Uzaklığı da panda kuklasına konuşma balonu ile söylettik. Devremizin şeması ve kullandığımız mblock kod blokları şöyle:

Mesafe sensörü devre şeması
MBlock’ta mesafeyi (uzakılığı) söyleyen kod blokları

Geçtiğimiz hafta mesafe sensörünün yarasalar gibi ses dalgalarını kullanarak uzaklığı ölçerek aslında gördüğünü söylemiştik. Mesafe sensörünün çalışma mantığının; insan kulağının duyamayacağı frekansta ses dalgaları gönderip, gönderdiği sesin çarpıp geri gelmesi esnasında geçen süreyi hesaplayarak (YOL= HIZ x ZAMAN) uzaklığı/mesafey hesapladığını anlatmıştık. Mesafe sensörünün iki tane hoparlör benzeri gözü vardır, bu gözlerden biri ses dalgasını gönderir (TRIG) diğeri de çarpıp geri gelen bu sesi yakalar (ECHO). Kullandığımız mesafe sensörünün modeli HC-SR04. Bu model en az 2 cm en çok 400 cm mesafei hesaplayabiliyor. Bu mesafeler dışında kalanları 0 (sıfır) olarak hesaplar.

Diğer yanan “mesafe sensörü” dediğimizde aslında bir algılayıcıdan bahsettiğimizi de belirttik. Sensör kelimesi yabancı kökenli ancak algılayıcı kelimesi Türkçe kökenlidir. Her iki kelime de kullanılabilir. Burada önemli olan sensörlerin yan algılayıcıların doğadaki bazı değerleri ölçebileceğini bilmektedir.

Sensörler ile arduino’da hangi değerleri ölçebiliriz örnekler verdik:

 • Ses,
 • Mesafe,
 • Işık,
 • Isı,
 • Sıcaklık,
 • Nem,
 • Hareket,
 • Temas (dokunma),
 • Basınç,
 • Renk,
 • Koku (gaz sensörü, hava kalite sensörü, vb…)
 • Yerçekimi,

Yapacağımız park sensörü biraz geliştirildiğinde bilim fuarlarında sergilenebilecek, fen derslerinde proje ödevi olarak sunulabilecek bir projedir. Bu bildiyi de paylaştık derste, bu güne kadar bir çok proje sergisinde öğrencilerin sunduğu bir konudur araba park sensörü.

Park sensörünün çalışabilmesi için öncelikle mesafeyi ölçmemiz gerekliydi. Bu adımı tamamladık. Peki mesafeyi hesaplayıp, nasıl bir algoritma ile nasıl bir çıktı (eyleyici) kullanarak arabanın sürücüsüne uyarı vereceğiz?

Araba Park Sensörünün algoritmasını sözel olarak ifade edelim:

ALGORİTMA ŞÖYLE:
Arabanın arka tamponu mesafe değeri
duvara EĞER 50 cm’den yakınsa 1 kez buzzer ötsün,
duvara EĞER 30 cm’den yakınsa 2 kez buzzer ötsün,
duvara EĞER 20 cm’den yakınsa buzzer sürekli ötsün.
Mesafe değeri
EĞER 0 ise buzzer sussun!
Mesafe değeri
EĞER 50 cm’den büyükse buzzer sussun!

BUZZER’ı 9 numaralı dijital pine bağladık. Buzzer’ın uzun bacağı yani (+) ucunu 9 numaralı dijita pine, kısa bacağı yani (-) ucunu breadboard’daki (-) toprak hatta bağladık. Böylece MBlock’ta araba park sensörümüzü çalıştırdığımızda 9 numaralı pine elektrik akımı göndereceğiz ya da göndermeyeceğiz. Bunun kararını sensörden gelen değere bakarak, program kodlarımız verecek. Otonom (kendi kendine) çalışacağı için bu projemiz sonuçta aslında robot olacak.

Buzzer’ı 9 numaralı dijital pine bağladıktan sonra devre şeması aşağıdaki gibi oldu:

Algoritmasını sözel olarak ifade ettiğimiz, devresini arduino uno robot kartı ile kurduğumuz araba park sensörünün son işi kalmış oldu böylece. MBlock’ta programlamaya geldi sıra. Kodlayacağız projemizi.

Araba Park Sensörü projesinin MBlock Kodları standart olarak şöyle olacak:

Bu kod geliştirilebilir…

Bu kodları elbette değiştirmek, geliştirmek elinizde. Bu kodlar standart olarak tasarlanmış ve kodlanmıştır. Daha iyisini yapmak için mühendislik tasarım döngüsünü kullanmanızı öneriyorum, deneyin değiştirin tekrar deneyin geliştirin…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir