Sosyal Girişimcilik Eğitimin Neresinde?

Ağustos 22, 2017

Uzun zamandır girişimcilik ile ilgili haberleri okurum. Özellikle teknogirişimleri özenle incelerim. Başarı hikayeleri, webrazzi sohbetleri izlerim. HBO dizisi olan Silikon Vadisi‘ni de soluksuz izleyenlerdenim. Bilişim dünyasında başarılı olmuş fenomenler ile ilgili kitaplar okurum. Girişimcilik üzerine Türkçe yazılmış yerli tecrübelerin olduğu bir iki de kitap okudum. Hürriyet IK Ekleri, Habertürk Girişim Garajı sayfası okunasıdır.  Ekonomist dergisinin de girişimcilikle ilgili incelemelerini es geçmeyelim. Youtube’daki çeşitli girişimlere dair videolar, girişimcilerin konuşmalarının yanı sıra melek yatırım/fonlama kurumlarını da eklemem gerekir. Elbette bunların bir çoğunu bu yazının geliştirilmesi esnasında okuyacaksınız.

Eğitsel anlamda sosyal girişimcilikle ilgili de bazı düşüncelerimi paylaşacağım. Şimdi değil:) Yazının sonuç bölümünde olacak.

Anadolu Üniversitesi ürünü olan Girişimcilik Sözlüğü’nü paylaşmak istiyorum. Girişimcilik Sözlüğüne erişmek için buraya!

Güncel 25 Ağustos Cuma, okunası: Koç Üniversitesi Öğrencilerinin Gözünden Türkiye’de Sosyal Girişimcilik


İki tane kitap önerim olacak.

Birincisi “Bir fikrin mi var?” isimli yarışmanın fikir sahibi ve uygulayıcısı olan Fuat Sami‘nin Girişimciliğin Kitabı.  Kabaca iki bölümden meydana geliyor:

Kitabın ilk yarısı boyunca girişimcilere öneriler ve “bir fikrin mi var?” yarışmasının başlı başına -girişim olarak- macerasına yer verilmiş. Elbette inişler, çıkışlar, nedenler ve sonuçlar özenle, gerçekçi bakış açısı ile anlatılmış. Kendi başından geçenleri anlattığı için okurken samimiyeti hissettiriyor. Aklımda kalan ilk bölüm yükselenlerinden bazıları:

  • 100 liraya kurumsal kimlik oluştur; web site, kartvizit, logo ve e-posta.
  • Kötü kokma; ar-ge kadar güzel kokmak da önemli! Zira, ilk izlenim için düşük maliyetli bir önlem.
  • Binlerce kere ret edilmeye hazır ol! Her ret sonrası yeniden dene, yeniden dene, yeniden…

İkinci bölümünde ise çok değerli iş insanları ile ve bahsi geçen yarışmada yer alan girişimcilerle yapılan mülakatlara yer verilmiş.

 

 

İkincisi ise şahsım adına çok daha içten bulduğum Çetin Karakaya‘nın “Girişimcilik Rüyası” adlı kitabı. Yazarın bizzat kendisi girişimci olarak defalarca yanılmış, işe girişmiş ve ders çıkarmış başarılı bir akademisyen. Başından geçen öyküleri içinden hisseleri bizimle paylaşmış. Beğendiğim bazı ana hatlar şöyle:

  • Başkalarının fikirleri üzerine gaza gelme! Bilmediğin sektörde girişim yapma!
  • Ürünü üretmeden önce satmış ol. Yapılmış ürünü satmak zor, satılmış ürünü yapmak kolaydır!
  • Bugün popüler gibi görünen işler yarın herkesin yaptığı sıradan iş haline gelebilir.
  • En az üç yıl dayanma gücünüz yoksa, girişimini hakkında bir daha düşünün.

 

 

Okumak… Ben pek sevmem, izlenesi bir şeyler olsa.

Pek keyifli bir dizi önereceğim o zaman. Silikon Vadisi. 2014’de HBO’da yayınlanmaya başlanmış ve 4.sezon henüz bitti. Dedikodulara bakılırsa pek sevilen karakterimiz “kuluçka ev” sahibi, beşinci sezonda olmayacak gibi.

Amerika Birleşik Devletleri Kaliforniya eyaletinin San Francisco şehrinde yer alan Silikon Vadisi bünyesinde dünya devi teknoloji şirketleri, bilişim şirketleri ve teknogirişimler bulunuyor. Bizim ülkemizde bu tip yerleşimlerin adı teknokent olarak adlandırılmakta. Ancak Silikon Vadisi kadar büyük değiller ve bilişim dünyasına etkileri de nispeten kısıtlı. Genelde üniversitelerimiz bünyesinde olan teknokentlere devletin çeşitli teşvikleri ve Tübitak tarafından sunulan olanaklar var. Şirketlerimizin de destek verdikleri ya da bizzat yürüttükleri kuluçka (ar-ge merkezleri de denebilir) merkezleri var.

Dizinin adı meşhur yerleşim yeri ile aynı. Ortalama 25 dakika süren her bölümde bilişim dünyasındaki devlerin arka planda neler yaşadığını genel hatlarıyla görebiliyorsunuz.

Unutmadan; ailece izlenesi değil. Bolca argo/küfür var. Argo/küfürleri göz ardı edebilirseniz facebook, instagram, google, microsoft, twitter, amazon, aol, yahoo gibi devlerin nelerle mücadele ettikleri, şirket içi işleyişleri, küçük ama parlak girişimlere yaklaşımlarını görebilirsiniz. Amerika’da bilişim alanında hukuki süreçleri de örneklerle yaşayan dizinin kahramanları maceranın devamı için her defasında bir çıkış yolu bulabiliyorlar.

Youtube’dan izlenebilecek girişimcilik videolarına bakalım

Oldukça dolu, nitelikli konuşmalar var. Sohbetler var. Liste ara sıra güncellenebilir. Sıralama rastgele oldu, önem sırası değil.

Girişimcilerin destek/fon/para sağlayabilecekleri platformlar

Yalnızca ülkemizde iki yüze yakın melek yatırım, fon, teşvik, destekleme vb. platformu olduğunu söyledi Serdar Kuzuloğlu bir tv programında. Ben de çeşitli kaynaklardan derlediğim bir liste yapmaya, zaman zaman da güncellemeye çalışacağım. Bu destekler yalnızca teknogirişimcilere yönelik değildir. Tüm girişimciler veya sosyal girişim olayına sıcak bakanlar, hepsini dikkate alabilir. Liste sıralaması tamamen rastgeledir.

Klasik tanım: Sosyal Girişimcilik nedir? Bilinen anlamda girişimcilikten farkı nedir?

Ticari kazanç elde etmek isteyen girişimciler gibi Sosyal Girişimciler de Sosyal Girişimleri ile esasen kar elde etmek isterler. Ancak parayı cebe indirmek için değil, sosyal faydayı yaygınlaştırmak, topluma yarar sağlamak ve sosyal girişimin metabolizmasını hareketlendirmek için kullanırlar. Bu metabolizma içinde çalışanların ödemeleri, taşıma masrafları, iletişim giderleri, kira, vergi, tanıtım ve benzeri bileşenler yer alır. Hürriyet IK’dan Ahmet Can’ın deyimiyle Sosyal Girişimciler: Yeni kahramanlar!

 

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

15 + 19 =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.