“Rekabet ve Etik” bağlamında güncel bir olay: Sahibinden

Ekim 14, 2017

Yıllardır internet alışveriş bir başka deyişle e-ticaret var. Kimi şirketler battı (örnek: bascuda) kimileri aldı yürüdü (örnek: hepsiburada) kimisi de global ölçekteki şirketlerin himayesine girdi (örnek: gittigidiyor) . Aracılık yapanlar arasında emlak ve otomobil satışında rol oynayan girişimlerden şu anda en popüleri sahibinden.com . Gerek mobil uygulaması gerekse nitelikleri bakımından güçlü. En önemlisi trafiği fikrimce. Konu online trafik olunca, değer için, etki gücü için fazlasını konuşmak gereksiz.  Özetle: Trafik Güçtür!

Sahibinden.com şu sıralar rekabet ihlali yaptığı gerekçesi ile soruşturmaya tabi. Rakibi olsaydı rekabet daha etkin olur ve belki de böyle bir suçlamaya maruz kalmazdı. Tabi bu “rakipsizlik” durumu Sahibinden.Com’un derdi değil, muadil oluşumların zamanında kendini yenileyip geliştirememesinden ötürü.

Benzer bir suçlama Google amcaya da yapılmakta, Google amcanın avukatlar ordusu da savunmalarını periyodik olarak sunmakta.

Tüm bu yazdıklarım şu haberden dolayı: http://www.ntv.com.tr/teknoloji/sahibinden-coma-rekabet-sorusturmasi,_CJh-YPhGke8cwMyKvDLgg

 

Bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

five × one =

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.