Ortaokul ve lise öğrencileri için Blog ne işe yarar?

Ağustos 6, 2017

5.Sınıflar için hazırlanan Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Kitabında yer bulmayan bloglar konusunun içeriği bu sayfada paylaşılmaktadır. Bu konu 2015-2016 ve 2016-2017 eğitim öğretim yıllarında 6.sınıf öğrencilerim ile işlediğim bir konudur ayrıca, Bilişim Teknolojileri ve Yazılım Kitabının ilk baskısında yer verilmiştir.


Öğrencilerinizin ve hatta sizin ürünlerinizi bir blog aracılığı ile yayınlamaya, paylaşmaya başlamanızın tam zamanı! Hatta ürünlerin ötesinde düşüncelerini, beğendiklerini, yazılarını, şiirlerini, resimlerini veya tasarımlarını… Bu bölümde öğrencilerin blog hesabı edinmeleri, bloglarını düzenleyebilmeleri, kişiselleştirebilmeleri, yayınlama seçeneklerini öğrenmeleri, anahtar kelime, etiketleme gibi kavramları öğrenmeleri hedeflenmektedir.Bizim bu konuda tercih edeceğimiz blog servisi edublogs olacaktır. WordPress altyapısı olmasından, reklam içermemesiden dolayı ve Türkçe dil seçeneği nedeni ile edublogs tercih edilmiştir. Yalnızca üyelik aşamasında biraz ingilizce sözcük bilgisi gerekmektedir ki bunlar da genellikle aşina olunan kavramlardır. Öğrencilerin oluşturdukları blogların URL’leri öğretmen blogunda/web sitesinde yayınlanabilir.

Blog konusunda ile öğrencilerden beklenen beceriler:

 • Hazırladığı çalışmaları tüm internet kullanıcılarıyla paylaşabilmeleri,
 • Ürünlerini seçerek, belirli bir hiyerarşi ile yayınlayabilmeleri,
 • Web günlüğü sahibi olmak için gereken işlem basamaklarını bilmeleri,
 • Web günlüğü alabilecekleri ücretsiz servislerden haberdar olmaları,
 • Yazım ve imla kurallarına özen göstermeleri,
 • Alıntı yapabilmeleri, telif haklarına saygılı olmaları,
 • Özgün yazılar yazabilmeleri, yorumlama becerilerini gelişmesi,
 • İçeriklere gelen yorumları yönetebilmeleri beklenmektedir.

 

Blog Nedir?

Vikpedi blogları şöyle tanımlıyor: “Blog (Türkçe: ağ günlüğü, günce) veya Weblog (Türkçe: Ağ kütüğü) teknik bilgi gerektirmeden, kendi istedikleri şeyleri, kendi istedikleri şekilde yazan insanların oluşturabildikleri, günlüğe benzeyen web siteleridir.” İngilizce “web” ve “log” sözcüklerinin birleşmesi ile zamanla ilk iki harf düşmüştür ve blog halini almıştır.

Blog sahibi olmak oldukça kolaydır ve bloglar sayesinde internette yayıncılık yapmak, eskiden nazaran kolaydır. İnternette herhangi bir servise üye olabilen kullanıcı birkaç adımda kendi paylaşımlarını gerçekleştirebilmek için blog hesabı edinebilir. Bu durumda bir blog adresi olur. Blog adresi; yine bir web sitesi adresidir.

Blog açmak için iki yol vardır:

 1. Ücretini ödeyerek bir alan adı ve barındırma hizmeti satın alıp içine blog olarak kodlanmış bir scripti kurmak: Bu durumda boşta olan bir alan adı satın alındığından, blog adresi seçimi (eğer alan adı müsait ise) serbesttir; tunaningezigunlugu.com gibi…
 2. Ücretsiz bir blog servisine üyelik: Bu durumda blog servisinden daha önce alınmamış bir hesap adı için üyelik gerçekleştirilir ancak blog adresinde servisin alan adı da yer alır; tunaningezigunlugu.edublogs.org gibi…
 3. Doç.Dr. Yasemin Gülbahar Güven’in E-Öğrenme adlı kitabında bloglar ile ilgili şunlara yer verilmektedir:“En çok kişisel amaçlı kullanılan, insanların düşüncelerini ve duygularını paylaştığı etkileşimli, hazırlaması kolay bir web sitesidir. Bilgilerin kronolojik olarak arşivlendiği bu ortamlarda, kullanılan blog servisine göre web sitesindeki özellikler de değişmektedir. Çok fazla teknik bilgiye sahip olmadan bu sitelere, metin, fotoğraf, ses, video paylaşmak ve yorum yazmak olasıdır. Eğitimde blogların kullanımı öğrenmeyi desteklemekte ve arttırmaktadır. Kullanım örnekleri incelendiğinde ise bloglar, sınıf/okul portalları, iş birliği ortamları, belirli bir konu, olay veya ödev hakkında öğrencilerin düşüncelerini yansıttığı ortamlar, ödevlerini, dosyalarını paylaştığı ortamlar olarak kullanılmaktadır. Öğrenciler blogları kullanarak daha eleştirel olarak okumayı öğrenmekte, analitik olarak düşünebilmekte ve daha açık bir şekilde kendilerini ifade etmektedir. Dahası bloglar sayesinde öğrenciler akranları, öğretmenleri, uzmanlar ve diğer kullanıcılar ile etkileşim içerisinde olmaktadır. Richardson (2010), eğitimde blog kullanmanın yararlarını şu şekilde özetlemiştir:

Bloglar:

 • Öğrenmede kullanılan gerçek yapılandırmacı araçlardır.
 • Sınıf ortamında yapılanların ötesne gitmede öğrencilere yardımcı olmaktadır.
 • Öğretmen ve öğrencilerin yaptıklarını arşivlemektedir.
 • Farklı öğrenme stillerini destekleyen demkratik araçlardır.

Okuma/yazma becerilerinin gelişmesini desteklemektedir.”


BLOG sayesinde 1 milyar TL kazandı!

Kurduğu sitede blog yazarlarının yazdığı içerikleri toplayan ve geniş kitlelere ulaştıran Arianna Huffington, adı “The Huffington Post, web adresi http://www.huffingtonpost.com/ olan web sitesini 7 Şubat 2011’de 315 milyon dolara (1 milyar TL) AOL’ye sattı.


Ödev

Ücretsiz olarak kullanılabilen blog servislerinden 10 tanesini araştırıp sunum hazırlayınız. Araştırma yaparken blog servislerinin adresleri, kısaca üyelik aşamaları, Türkçe dil seçeneğinin olup  olmadığı hakkında da bilgiler veriniz.

Eğitmenler için açıklama: Öğrencilerin birkaçının sunumlarını sınıfta arkadaşlarına göstermeleri istenebilir. Öğretmen kendi blogunda ya da okul web sitesinde öğrencilerin çalışmalarına yer verebilir.


En Çok Bilinen Blog Servisleri

Popüler ücretsiz blog servislerinden bazıları şunlardır:

 • WordPress | https://tr.wordpress.com | Türkçe
 • Blogcu | http://www.blogcu.com | Türkçe
 • Wix | http://tr.wix.com | Türkçe
 • Blogger | https://www.blogspot.com.tr | Türkçe
 • Edublogs | http://edublogs.org | Türkçe
 • Weebly | http://www.weebly.com | Türkçe

 

Edublogs blogları

Kendisini www.edublogs.org web asresinde “dünyanın en popüler eğitim günlüğü servisi” olarak tanımlayan Edublogs, WordPress altyapısı sunuyor. Yani kendine has bir script kullanmaktansa dünya çapında kullanımı oldukça yaygın olan içerik yönetim sistemi WordPress tercih edilmiş. Ücretsiz üyelikte bazı kısıtları olsa da temel düzeyde paylaşımlar, yayınlar için fazlasıyla yeterlidir. Reklam içermez. Mobil cihazlardan güncellemek için WordPress uygulamasını yüklemek yeterlidir.

Edublogs’a üye olalım

Adım adım üyelik işlemleri şu şekildedir:

 1. http://edublogs.org/ web adresi açılır
 2. Sayfanın sağ üstünde yer alan kırmızı renkli Sign up bağlantısına tıklanır.
 3. Öğrenci, öğretmen ya da misafir misiniz sorusu gelir. “I’m a student” seçilir.
 4. Your details: bölümünde
  username: Kullanıcı adınızı yazınız (ü,ğ,ş,ç,ö,ı ve boşluk kullanılamaz)
  e-mail: E-posta adresinizi yazınız (zorunlu değildir)
  password: Şifre belirleyiniz
  confirm password: Belirlediğiniz şifreyi yeniden yazınız.
  “I agree to terms of service” onay kutusu işaretlenerek servis kuralları kabul edilmelidir.
  “Continue to create a blog” düğmesine tıklanır.
 5. Sonra açılan pencereden “Blog Domain” kısmına blogun web adresini oluşturacak olan alan adı yazılır. Varsayılan alan adı üyeliğin ilk aşamasında yazılan kullanıcı adıdır. Elbette istenirse bu ekranda alan adı değiştirilebilir. “Blog Title” alanına ise blogun başlık metni yazılır, arama motorlarında görünen başlık yazısı buraya yazıldığı gibi görünecektir. “Choose Language” karşısından da dil olarak Türkçe seçmek için “Turkish” seçeneği işaretlenir. “Register and Create a Blog” düğmesine tıklanır.
 6. Son bir onay ekranı görünecektir. Kullanıcı adı, şifre ve blog adresi gri renkte metin kutularında görüntülenir, eğer herşey istenen gibi ise “Go To Dashboard” düğmesine tıklanır. Değişiklik yapılacak ise sayfanın sağ üstündeki “x” simgesine tıklanır ve gereken düzenlemeler yapılır.
 7. Üyelik tamamlandı, şimdi de yönetim paneline giriş için kullanıcı adı ve şifre istenmektedir. Belirlenen kullanıcı adı ve şifre yazılarak yönetim paneline giriş yapılır.

Kullanıcı adı, şifre ve blog adresleri, unutulma ihtimaline karşın not alınmalıdır. Unutulduğunda, üyelik esnasında yazıldı ise e-posta adresine şifre sıfırlama bağlantısı gönderilmektedir.

Yönetim Panelimizi Türkçe Yapalım

Eğer yönetim paneli İngilizce dilinde gelirse, kullanımı kolaylaştırmak adına, soldaki menüde yer alan Settings bağlantısına tıklaınız. Gelen ayarlar sayfasında en altta bulunan Site Language açılır menüsünden Turkish‘i seçiniz ve Save Changes butonuna tıklayınız.

Tamamen Türkçeye dönüşmese de menülerin ve seçeneklerin büyük çoğunluğu artık dilimizde. Şimdi ilk yayınımız için işe koyulalım.

Dünyaya “merhaba” de!

Bilgisayar programcılarının ilk yazılmlarında kullandıkları “merhaba dünya” geleneğini biz de ilk yayınımız için gerçekleştirelim. Dünyaya merhaba diyelim. İlk blog yazımızın konusu “Merhaba Dünya” olsun ve yazı olarak da kısaca kendimizden bahsedelim ve blogumuzda neleri paylaşacağımızı, neden bir blog açtığımızı yazalım, okurlarımıza bilgi verelim.

İlk yazımızı yayınlamak için birden çok yol bulunur. Bunlardan bazıları şunlardır:

1.       Soldaki menüden Yazılar menüsünden Yeni Ekle seçeneğine tıklayarak,

2.       Başlangıç sayfasında üstte yer alan hızlı erişim alanındaki Next Steps başlığı altındaki Write a new blog post bağlantısına tıklayarak,

3.       Sayfanın en üstünde yer alan +Yeni menüsü altından Yazı seçeneğine tıklayarak yeni bir blog yayınına başlanabilir.

 

Kırmızı çerçeve içine alınmış alanlara sırasıyla bakacak olursak; en üstteki alan yazının başlığının yazılacağı alandır. Ortadaki büyük alan ise yazının içeriğinin yazılacağı gövde metnidir. Sağ altta gösterilen alan ise yazının içerdiği anahtar sözcüklerin belirlenebileceği etiketlerin yazıldığı alandır.

Başlık, içerik ve etiketler tamam olduğuna göre şimdi yayınlama zamanıdır. Sağ tarafta bulunan mavi renkli Yayınla butonuna tıklayalım ve dünyaya merhaba diyelim…

Yazı yayınlandı uyarısı belirdi. Yazıyı görüntülemek için “yazıyı görüntüle” bağlantısına tıklayalım. Sonuçta aşağıdaki gibi bir yayınımız oldu.

Profil bilgilerinin düzenlenmesi

Blog yazarının kendi profil bilgilerini düzenleyebilmesi için yönetim panelinde soldaki menüden Kullanıcılar menüsünden Profiliniz seçeneğine tıklamalıdır. Bu alanda sekiz adet renk planı seçilebilir. Kullanıcı adı değiştirilemez. Blog sahibinin adı ve soyadı değiştirilebilir, sisteme giriş için gereken kullanıcı adı değiştirileblir. İletişim bilgileri yazılabilir ve blog yazarı kendisi hakkında biyografik bilgi yazabilir. Tüm bu bilgiler blog adresinde “hakkında” bölümünde görüntülenecektir. Yine bu bölümden şifre değişikliği yapılabilir. Son olarak Profil Güncelle butonuna tıklayarak değişiklikler kalıcı hale getirilir.

Profil resminin değiştirmesi için de yine Kullanıcılar menüsü altında bulunan Your Avatar seçeneğine tıklanır ve gelen sayfada bilgisayarda kayıtlı olan bir resim Dosya Seçin butonuna tıklanarak seçilir ve Yükle butonuna tıklanarak profil resmi eklenmiş olur.

Benim blogum benim temam!

Blog sahibi blogunun görünümünü değiştirmek için Görünüm menüsü altında yer alan Themes seçeneğini kullanmalıdır. Yüzlerce tema içinden seçim yapılabilir. Tema sayısı çok olduğu için temalar içinde arama yapılabilir ya da kategoriler içinden belirli bir konuya yönelik önceden tasarlanmış tema bulunabilir.

Bazı temalar yalnızca ücretli üyeliklerde geçerli olmaktadır. Bunu anlamak için tema ön izlemesi üzerinde fare imlecini bir süre bekletmek gerekmektedir. Ön izleme görüntüsünün altında eğer Etkinleştir butonu beliriyorsa ücretsiz üyeler için kullanılabilirdir, ancak Edublogs Pro Only butonu beliriyorsa bu durumda bu tema ücretsiz üyeler için kullanılamaz durumdadır. Temayı değiştirmek için Etkineştir butonuna tıklanması yeterli olacaktır.

 

Yazıların içine resim eklemek

Yazıların içine resim ekleme konusunu kelime işlem yazılımında görmüştük. Burada da bir metin editörü ile çalışıyoruz ve masaüstü yazılımlarına nazaran özellikleri kısıtlıdır. Ancak resimlerin yazı içinde konumlandırılma imkanı mevcuttur. WordPress’in en güçlü özelliklerinden biri de web tabanlı metin editörleri arasında en gelişmişlerinden birine sahip olmasıdır.

Şimdi adım adım yazı içine resim ekleme işlemini görelim:

 1. Öncelikle yeni bir yazı yayınlacağımızı düşünerek üstteki yeni menüsünden yeni yazı bağlantısını kullanalım.
 2. Başlığımızı “Siber Zorbalık Nedir?” olarak belirliyoruz ve metin kısmına önceden işlediğimiz “Siber Zorbalık” konusundaki bilgileri yazıyoruz.
 3. Etiket kısmına “siber zorbalık” yazıyoruz.
 4. Bilgisayarımızda kayıtlı resim olduğunu varsayıyoruz ve metin editörünün hemen üstünde yer alan Ortam Ekle butonuna tıklıyoruz.
 5. Bilgisayardaki resmi ortadaki alana sürükleyerek ya da Dosya seçin butonuna tıklayarak resmimizi bu blog adresimizin ortam kütüphanesine ve aynı zamanda yazıya ekleyeceğiz.
 6. Resim eklenmek üzere ancak bahsedilmesi gereken yerleri unutmayalım:

Resmin Başlığı: Resminize bir başlık vererek daha sonra yeniden aynı resme ihtiyacınız olduğunda ortam kütüphanesinden kolayca erişebilirsiniz.
Alternatif Metin: Bu alan görme özürlü internet kullanıcıları içindir. Sayfayı açtıklarında bu görselin ne olduğunu ancak alternatif metni dinleyerek anlarlar. Bu alana yazılan aynı zamanda arama motorlarında blog adresinizin daha ön sıralarda çıkmasını sağlayacaktır.
Hizalama: Ms Word’deki “metin kaydırma” ile aynı özelliktir. Bu alanı hiç değiştirmezseniz paragrafların arasında kalır. “Sol” veya “Sağ”  yaptığınızda yazı içine yerleştirmiş olursunuz. “Merkez”i seçtiğinizde ise resim yatayda ortalı şekilde yine iki paragrafı birbirinden ayıracaktır.

Resim hizalaması “Sol” olarak belirlendiğinde görüntü aşağıdaki gibi olacaktır.

Resmin konumunu ve diğer niteliklerini sonrasında değiştirmek için metin editöründe resme bir kere tıklayarak seçip, Resmi Düzenle butonuna tıklanmalıdır.

Son olarak Yayınla butonuna tıklayarak yazıyı yayınlayalım. Blogda nasıl olduğunu görmek için üstteki Yazıyı Görüntüle  bağlantısına tıklayınız.

Yazının blogda görünümü aşağıdaki  gibi oldu.

Yayınlanan yazıların güncellenmesi

Blogda yayınlanan bir içeriğin sonradan güncellenmesi gerekebilir. Bunun için Yazılar menüsünden Tüm yazılar seçeneğine tıklarak yayınlanmış/taslak halinde olan tüm yazılar görüntülenmelidir. Devamında da yazı başlığının hemen altında (fare imleci o noktaya geldiğinde belirir) görünen Düzenle bağlantısına tıklanmalıdır.

Gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra sağda yer alan mavi renkli Güncelle butonuna tıklandığında gereken değişiklik yapılmış olacaktır.

Yayınlanan yazıların silinmesi

Yazıların güncellenmesinde izlenen işlem sırası izlenir ve bu defa kırmızı renkli Çöp bağlantısına tıklanmalıdır. Bu durumda da yazı tamamen silinmiş olmaz yalnızca çöp kutusu alanına taşınır. Aynı zamanda yazı yayını sona erer. Yazı tekrar kullanılmak istendiğinde çöp kutusundan erişilebilir.

Metin editörü

Edublogs servisinin kullandığı WordPress metin editörünün özellikleri temel seviyede yeterlidir. Yazılar biçimlendirilmesi için gereken birçok araç mevcuttur.

Resimde kırmızı çerçeve içine alınan simgenin adı Mutfak Tezgahıdır. Bu buton basılı haldeyken alttaki araçlar görüntülenir, basılı değilse yalnızca üstteki temel araçlar görüntülenir. Araçların simgeleri Ms Word’deki simgelerle benzerlik göstermektedir. Ancak WordPress metin editörünün de kendi özgü araçları bulunur, bunların ne işe yaradıklarından bahsedelim:

Bağlantı Ekle/Kaldır: Seçili bir yazıya ya da resme bağlantı vermek/kaldırmak için kullanılır. Örneğin yazı içindeki bir metne tıklandığında okul web sitesinin açılması isteniyorsa kullanılabilir.

Salt Metin Olarak Yapıştır: Kopyalanmış olan yazının tüm biçimlerinden arındırılmış şekilde yazıya yapıştırılmasını sağlar. (Ms Word’deki özel yapıştır > biçimlendirilmemiş metin ile aynı)

Word’den Yapıştır: Word’deki bir içeriğin tüm biçim özelliklerinin korunarak metin alanına yapıştırılması için kullanılır.

Alıntı: Kimi zaman yazılar içinde vurgulanmak istenen yazılar olabilir. Bu yazıların da daha belirgin görünmesi için alıntı aracı kullanılabilir.

 

Yazıların yayından kaldırılması

Yazıların yayından kaldırılması gerektiğinde silinmesi zorunlu değildir. Yazı düzenleme görünümüne gelinir ve Yayınla başlığı altında yer alan Durum satırındaki Düzenle bağlantısına tıklanır. Açılır menüden Taslak seçimi yapılır ve yazı yayından kaldırılmış ve taslaklar kategorisine taşınmış olur.

Hakkında sayfasının yazılması

WordPress sistemi içinde “hakkında” sayfası standart olarak gelir ve bu sayfa ilk kez düzenlenmedikçe yayınlanmaz. Bu sayfayı düzenleyerek blogu ziyaret eden kişiler bilgilendirilmiş olur. Blogun amacı nedir, yayıncı kimdir gibi soruların yanıtını bulur.

Hakkında sayfasını düzenlemek için başlangıç sayfasındaki hızlı bağlantılar içinden +Add an About page bağlantısına tıklanır.

Çıkan metin editöründe başlık ve içerik yazılır ve Yayınla butonuna tıklanır. Devamında blog adresinde “hakkında” sayfası belirecektir.

NOT : Sayfa başlığı illa da “hakkında” olacaktır diye kural yoktur. “Ben kimim?” , birden çok kişi tek blog açtıysa “Hakkımızda” gibi başlıklar da belirlenebilir.

 

Sabit Sayfa Nedir?

Sabit sayfalar blog yazılarından biraz farklıdır. Normalde bloga yazılan günlükler alt alta güncellik sırasına göre yayınlanır ve blogun etiket kategorilerinden kolayca ulaşılır. Ancak sabit sayfaların erişim bağlantısı blogun menüsüne sabitlenir. Dolayısıyla pek fazla değişmeyecek ya da blogun amaçlarını yansıtan içerikler sabit sayfalarda yayınlanabilir. Örneğin “hakkımda” sayfası sabit bir sayfadır.

Sabit sayfa eklemek için yönetim panelinden Sayfalar menüsünden Yeni Ekle bağlantısına tıklanır. Sayfa başlığı ve içeriği girildikten sonra Yayınla butonuna tıklanır.  Sonuçta blogdaki sayfların menüdeki bağlantıları da şöyle görünecek.

Yazılara dosya eklemek

Blog yazılarının içinde çeşitli dosyalar da yer alabilir. Örneğin bir sunum ödevi blogda yayınlanabilir. İsteyenler indirebilir ve sunumu izleyebilir.

Dosyaların öncelikle ortam kütüphanesine eklenmesi gerekmektedir. Yeni yazı bağlantısına tıklanır ve resim ekleme başlığındaki gibi Ortam Ekle butonuna tıklanır. Örnek olarak sunum yazılımları konusunda kitabın ekinde verilen “Hasankeyf” konulu sunumu kullanalım. Öncelikle bu sunumu kütüphaneye ekliyoruz. Ardından Yazıya Ekle butonuna tıklayarak yazıya indirme bağlantısını eklemiş oluyoruz.

İndirme bağlantısı otomatik olarak oluşturuldu. Oysa tıklayınız yazısına bağlantı eklemek isteyebilirdik. Bu durumda öncelikle “Hasankeyf” yazısını tıklayıp bağlantı ekle butonuna tıklıyoruz.

Açılan bağlantı ekle penceresinden dosyanın bağlantısını seçip kopyalıyoruz.

Hasankeyf yazısını siliyoruz.

 

Hali hazırda kütüphaneye eklemiş olduğumuz sunum dosyasına kendimiz bağlantı oluşturacağız.

Kopyaladığımız bağlantıyı,  “tıklayınız” yazısını seçip ve araç çubuğundaki bağlantı ekle butonuna tıkladıktan sonra gelen sayfa içi penceredeki URL alanına yapıştırıyoruz.

 

 

Mavi renkli Bağlantı Ekle butonuna tıklıyoruz.

İşlem tamam tebrikler…

 

Blog sayfasında yandaki gibi görünecektir.

 

Yorumların yönetimi

Blogger diye tabir edilen blog yazarlarının paylaşım isteğinin özü, aynı konuya ilgili insanlarla düşüncelerini paylaşmak, tartışmaktır. Bu nedenle yazılara yapılan yorumlar blog yazarları için çok değerlidir. Yorum yapıldığında genellikle blog yazarı ziyaretçilerini yanıtlar. İnternette çok ziyaretçisi olan ve sıklıkla güncellenen bloglar incelendiğinde yazıların altında uzayıp giden yorumları görebilmek olasıdır.

Yapılan yorumların yönetimi için yönetim panelinde soldaki listeden Yorumlar bağlantısı kullanılmaktadır. Edublogs servisine kullanıcı adı ve şifre ile yeniden giriş yapıldığında eğer yapılmış bir ve onay bekleyen bir yorum varsa sayfanın üstünde ve soldaki Yorumlar bağlantısının yanında kırmızı renkte sayı ile gösterilir.

Yorumlar varsayılan ayarlar gereği onaya tabidir. Blog yazarı onaylamadığı sürece yorumlar yayınlanmaz. Ancak ayarlar bölümünden yorumların onaylanması şartı kaldırılabilir. Bu durumda da uygunsuz yorumların yayınlanması olumsuz sonuçlar doğurabilir. Önerimiz, yorumların her zaman onaya tabi olmasıdır.

Yorumu incelemek ve onaylamak/reddetmek için üstteki yorum bildirimine ya da soldaki Yorumlar bağlantısına tıklamak gerekir.

 

Onayla bağlantısına tıklayarak yorum yayınına izin verilebilir, Cevapla ile yorum yapan kişi yanıtlanabilir, İstenmeyen ile de bu kişinin bir daha yorum yapmaması sağlanabilir.

 

Ödev

İnternette bilgisayar programlama (kodlama) konusunda uygulamalar sunan, ücretsiz eğitimler veren web sitelerinden en az 20 tanesi ile ilgili açıklamalar, ücretli-ücretsiz kullanım durumlarını ilgili sitelere bağlantılar vererek bir blogda yayınlayınız. Bunun için öncelikle ücretsiz hizmet veren blog servislerinden birine üye olunuz. Üye olurken kendi adınızı kullanabileceğiniz gibi kodlama/programlama şeklinde de bir alan adı belirleyebilirsiniz. Blogda programlama dillerinin çeşitleri, özellikleri, bilgisayarın tarihçesi, programlamanın tarihçesi, mobil uygulamalar, masaüstü ve web yazılımları hakkında da birer sabit sayfa oluşturup içlerini doldurunuz. Yararlandığınız kaynakları mutlaka ilgili sayfalarda belirtiniz. Hakkında sayfasına kendiniz ile ilgili, okulunuz ile ilgili ve bu projeyi hangi ders (BT ve Yazılım) kapsamında yaptığınız gibi bilgilere de yer veriniz. Dünyada oynanan en popüler oyunların kodlandığı platformlara, güncel kodlama haberlerine de ayrıca yer verebilirsiniz. Her yazının mutlaka birden fazla etiketi olmalıdır. Arama motorlarında kolayca bulunabilmesi için etiketler gereklidir. Tüm yazılarınızı ve sayfalarınızı gerek ekran görüntüleri ile gerekse çeşitli görseller ile süsleyiniz.

Eğitmenler için açıklama:
Öğrencilerin blog projeleri hakkında yaptıklarını sınıfta arkadaşlarına sunmalarını, bloglarını tanıtmalarını sağlayabilirsiniz. Öğrencilerin blog adreslerine kendi öğretmen blogunuzdan bağlantı verebilirsiniz. Bu çalışmayı bir proje görevi olarak verebilir, karne notu olarak proje alanına girebilirsiniz. Öğrencinin blog adresini BT Sınıfı panosunda bir afiş ile tanıtmasına izin verebilirsiniz. Öğrenciyi yönlendirmek adına code.org, https://codecombat.com/, https://www.playcodemonkey.com/, https://scratch.mit.edu/, http://www.alice.org/, https://blockly-games.appspot.com/, https://www.appsgeyser.com/, http://appinventor.mit.edu/explore/, https://www.kodris.com/ gibi platformlardan örnekleri başlangıçta paylaşabilirsiniz.

 

KAYNAKLAR:

 1. Betik dili (İng. scripting language veya script language), uygulamaları denetlemek için kullanılan bir programlama dilidir. Betikler doğrudan kaynak kodundan çalıştırılır. (http://tr.wikipedia.org/wiki/Betik_dili, 14.09.2014)
 2. E-Öğrenme, Doç.Dr.Yasemin Gülbahar Güven, s.112-113, 2012, Pegem Akademi
 3. http://tr.wikipedia.org/wiki/WordPress, 15.09.2014
 4. BT ve Yazılım Öğretmen Kılavuz Kitabı, 2014

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir