5.Sınıf BTY kitabı ne oldu hocam?

Ağustos 19, 2017

Güzel bir tatildi.
Umudum; huzurlu bir başlangıç.

2017-2018’de T.C. Milli Eğitim Bakanlığımız takdir ettiler ki müfredat güncellendi. Üstelik emek verilmiş olduğu belli olan kesinleşen müfredat, askıya çıkan taslaktan daha sade.

Bilgisayar Öğretmenleri muhakkak fark etmişlerdir. Taslak ile kesinleşen müfredatlar arasında çok ciddi 4-5 çok ciddi fark var. En akılda kalanı -benim de anlatmaktan haz etmediğim- excel kardeşimizin şutlanması:)

13 Ocak 2017 askıya çıktı, 18 Temmuz 2017 kesinleşti. Bu aradaki yaklaşık 6 ayda olanlardan benim küçük beynimle tespit edebildiklerim:

 1. Kapak illüstrasyonundaki dünya görseli etrafı daha özenli temizlenmiş.
 2. Yedi ve Sekizinci sınıf düzeylerindeki müfredat içeriği kaldırılmış (sonradan evrilebileceği düşünülmüş muhtemel)
 3. İlkokul 4.Sınıflar için planlanan müfredat içeriği yok! (Zaten derse kimin gireceği soru işaretiydi /-)
 4. Müfredatın temel felsefesi bir sayfadan iki sayfaya çıkarılmış. Bütün popüler eğitim bilim terimleri bir araya toplanmış. Estetik olayına ısrarla vurgu -şahsi fikrim- çok hoş.
 5. Genel amaçlar başlığındaki 15 maddenin 13.madde (ki bence uğurlu bir sayıdır) “web sitesi” becerisinden “ürün tasarımı” becerisine dönüşmüş. Pek de doğru olmuş. Zira 5 ve 6.sınıf düzeyinde website temelli bir konu yok.
 6. Temel beceriler başlığındaki sekiz başlık hem daha ayrıntılı anlatılmış hem de bilişim dersi babında örneklendirilmiş. (Somutlaştırma biz öğretmenler için de elzem!)
 7. Ölçme ve Değerlendirme çok daha detaya girilecek üç aşamaya yayılarak anlatılmış. Bilişim teknolojileri öğretmenlerini rahatlatabilecek iki durum mevcut:
  1. Tanıma aşamasında yapılacak hazırbulunuşluk değerlendirmesine göre bazı konulara daha fazla ağırlık verilebilir. Bu benim subjektif fikrim değil bakınız sayfa 10: Öğretim öncesinde yapılan değerlendirme, öğrenci hakkında bilgi edinilmesini ve öğrenme hedeflerinin belirlenmesini;)
  2. Sonuç aşamasında sadece yazılı sınav ya da uygulama sınav mecburiyeti yok. Pekala proje verip notlandırmak mümkün. Ancak biliniz ki (değerli meslektaşlarımyazılı sınav (çoktan seçmeli, açık uçlu, doğru yanlış, boşluk doldurma, bulmaca, vb.) değerlendirmesi en kolay ölçme yöntemidir. Gözlem formu üzerinden puan vermek her zaman adaletli olmayabilir, proje formunun çok net ibareler içermesi gerekir, uygulama sınavlarının pek çok riski (teknik riskler, öğrencilerin kaygıları, zaman, veli tutumu, vb.) bulunur.
 8. Öğretim programının uygulanmasında dikkat edilecek hususlar diye bir başlık hasıl olmuş. İyi de olmuş. Donanımsal seçimlere vurgu yapılmış, bu vurgu taslakta ilk bölümdeydi.
 9. Beşinci sınıf dördüncü ünite üçüncü konu olan tablolama kesinleşen müfredatta kaybolmuş. Ünite 4 konudan 3 konuya inince kazanım sayısı 24’den 15’e inmiş durumda. Ders saati olarak sadece 2 saat azalmış. İyi de olmuş, bolca vörd-pavırpoint etkinliği yapabileceğiz.
 10. Altıncı sınıftan kelime işlem ile 2B animasyon programları kaldırılmış. Sakıncası yok bence. Ayrıca bu program seneye revizyona uğrar ve bence kısmen de olsa kelime işlem tekrar eklenebilir. Ne olur 2B gelmesin. Üstadım, nedir bu pivot merakı? 2B animasyon net biçimde pivotu hedef göstermişti. Neyse ki vazgeçilmiş. Sene olmuş 2017, bizim üniversite yıllarında gecelerde uğraştığımız eğitsel yazılım geliştirdiğimiz macromedia flash, sonrasında adobe flash, hakkında ölüm fermanı verilmiş, kendi dahilinde -c’den türemiş de olsa- dili (action script) olan, muhteşem ötesi yazarlık platformuna ağlıyoruz. Pivot nedir yahu!
 11. Hemen her kazanım için italik fontta detay verilmiş. Teşekkür ederiz.

Emeği geçen hocalarımızı, meslektaşlarımızı tebrik ediyorum. Ellerinize sağlık. Zihninize sağlık. Elektronik ortamda da materyal bekliyoruz.

Şimdi geldim başlıktaki soruya: Hocam senin kitap işi ne oldu :)))

Elektronik ortamda materyal yayınlanırsa ya da bakanlığımız kitap basarsa tüm emeklerim boşa gidebilir. Bir süre daha bekleyeceğim. Acelem de yok. Eğer müfredat çerçevesi daraltılmasaydı, aynı kalsaydı 5 ay önce hem öğretmen hem öğrenci kitapları basılmış olacaktı. v.02 bitmişti çünkü. 300 sayfadan fazla idi kılavuz.

Yine de arada kılavuz v.03 üzerinde çalışmaktayım. Mükemmel olmayacak ama kullanacak öğretmenin işini kolaylaştıracak. En azından amacım bu. v.02’den hazır olan içerikleri v.03’e uyarlıyorum, olmayan konuları (Bilgisayar sistemler, Bilgisayar ağları, Görsel işleme programları, kısmen programlama) baştan yazıyorum. Konu Sonu Testlerinin yanı sıra konu içlerinde ödevler, ilginç bilgiler, proje önerileri, not alma alanları var. Grafikleri de üniversite öğrencisi yetenekli bir arkadaşımız çiziyor. Çalma çırpma görsel yok:)

Durum bu hocam, selamlar…

Olcay.

DÜZENLEME 4 EKİM 2017: Bakanlığımız BTY dersi için elektronik ortamda kitap ve destek materyalleri yayınladı. Gayet de güzel ve özenli bir çalışma olmuş. Emeği geçenlere teşekkürlerimi sunarım hem bir veli olarak hem de bir eğitmen olarak. Buraya tıklayarak bu içeriklere erişebilirsiniz.

Yorum Yapılmamış

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

two × three =