arduino kursu temel seviye stem robotik 21.yy becerileri

Bu web sitesi Aliağa Atatürk Ortaokulu Bilişim Teknolojileri (Robotik-Kodlama) Destekleme ve Yetiştirme Kursuna katılan öğrenciler için hazırlanmıştır. Gerekli dosyalar, ödevler ve proje bilgileri paylaşılmaktadır. Kurs Öğretmeni: OLCAY BÜYÜKÇAPAR


--- Ağustos 2019 Robotik Kodlama Kursu 2.Aşama ---
Kursumuz 29 Ağustos 2019 Perşembe günü sona erdi. Öğrencilerimize teşekkürler, faydalı olmuş olması dileklerimle...

YAZ KURSUNDA KULLANDIĞIMIZ BAZI ARAÇ GEREÇLER ŞUNLAR OLDU:
Arduino UNO, Tahta, Şeffaf bant, kablo bandı, matkap, tornavida, vida, tekerlek, silikon, jumper kablo, motor sürücü, dc motor, ultrasonik mesafe sensörü, breadboard (devre tahtası), dizüstü bilgisayar, etkileşimli tahta, mblock blok tabanlı programlama platformu, 9v pil, pil başlığı, kargaburun (kablo sıyırmak için), çizgi izleyen kızıltesi sensör, led, buzzer, karton kutu, klima (hava oldukça sıcaktı:))

Engelden kaçan (engel algılayan) robot/araba MBLOCK KODLARI (Tıklayın)

Çizgi izleyen (yol takibi yapan) robot/araba MBLOCK KODLARI (Tıklayın)

Çizgi İzleyen Sensörünün Kızılötesi çalışma mantığı, örneklerle açıklamalar ve çizgi izleyen robotların insan hayatındaki en bilinen örnekleri...

Çizgi izleyen robotlara örnek; sıklıkla fabrikalarda malzeme taşıyan otonom araçlar (robotlar), kendi kendine giden sürücüsüz (şoförü olmayan) araçlar yol takibi yapması, yeni nesil araçlardaki sürücü dalgınlığına karşı çizgi takibi yaparak aracı yolda tutma özelliği, alışveriş merkezlerinde sıklıkla bulunan çocuk trenleri (tırtıl) sayılabilir.

Kızılötesi sensörü insan gözü ile görülemeyen kızılötesi ışınlarını gönderir ve yansımasını bekler. Yansıma olursa "1" yani TRUE/DOĞRU dönüşü alınır, yansıma olmaz ise yani kızılötesi ışınlar soğurulur ise "0" yani FALSE/YANLIŞ verisi döndürülür. Bu mantık da bildiğimiz gibi 0-1 ikili sayı sistemi olarak tüm bilgisayar sistemlerinin en küçük parçalarıdır. Sensörün çalışması ile ilgili burada harika anlatım var, benim burada tekrar yazmam gereksiz olacak.

 

Ultrasonik mesafe sensörü çalışma mantığı, örneklerle açıklamalar ve engelden kaçan robotların insan hayatındaki en bilinen örnekleri...

Evi kendi kendine (otonom) olarak süpüren elektrikli süpürgeler, labirent çözen robotlar, görme engelli insanlara rehberlik eden asistan robotlar gibi insan hayatında somut yere sahip teknolojilerin tümünün temel sensörü mesafe sensörüdür. Temel mantığımız robotumuzun herhangi bir yere çarpmadan zarar görmeden işini görebilmesidir. Burada ultrasonik mesafe sensörü çok güzel şekilde anlatılmış, ben uzatmayacağım.

 

Engel algılayan (engelden kaçan) araba/robot... 28 Ağustos Çarşamba engelden kaçan bitti!

Temmuz 2019 sonunda başladığımız robotik kursumuz -sağlık sorunları kaynaklı- bitmek üzere. Proje temelli yaptığımız bu ikinci aşamanın temelini mart-haziran 2019'daki robotik ilk aşama kursta atmıştık. Ortalama seviyede bir set edinmiş, arduino uno kullanarak sensörler, akım, direnç ve diğer bileşenleri tanımıştık. Son olarak haftaya projenin kodlaması yapılacak. Kodlamadan önce algoritmasını ya tasarlamak durumundayız. Şu ana kadar tahtalarımıza iki adet redüktörlü dc motor bunlara bağlı iki tekerlek, bir sarhoş teker, bir arduino uno, bir L298N çift motor sürücü, jumper kablolar, 9V pil, pil başlığı, hc-sr04 ultrasonik mesafe sensörü, breadboard bağladık. Kullanacağımız kodlar, çift motor sürücünün nasıl bağlanacağı gibi bilgilere şuradan ulaşılabilir.


 

14 Mayıs 2019 Salı günü kursumuzu sonlandırdık. Ancak henüz yapacağımız işler bitmedi.

Ağustos ayında Atatürk Ortaokulu'nda açılacak olan robotik-kodlama kursuna katılabilirsiniz. Okul idaresine başvurmanız yeterlidir.


24 Nisan 2019 - Potansiyometre Kontrollü Servo Motor Kullanma ve LM35 Sıcaklık Sensörü Arduino Bağlantısı
arduino robotik kodlama aliağa kurs
 
 
 
 
ADUINO ROBOTİK-KODLAMA SET
Kurs esnasında kullanılan bileşenler (component) koyu renkle belirginleştirilmiştir.

1 Adet Arduino Uno R3 - USB Kablo
1 Adet Büyük Boy Breadboard
20 Adet Erkek-Erkek Jumper Kablo-200mm

20 Adet Dişi-Erkek Jumper Kablo-200mm
5 Adet Kırmızı Led
5 Adet Sarı Led
5 Adet Yeşil Led
5 Adet Mavi Led
5 Adet 10K Direnç
5 Adet 330R Direnç

1 Adet Buzzer
2 Adet Buton 4 Bacaklı
1 Adet 10K Potansiyometre
1 Adet Pil Başlığı 9V
1 Adet x Civalı Kontakt Sensör
1 Adet Yağmur Sensörü
1 Adet Ses Sensör Kartı - Mikrofon Sensörü
1 Adet LM35 Sıcaklık Sensörü
1 Adet HC-SR04 Ultrasonic Mesafe Sensörü
1 Adet LDR – 5mm
1 Adet HC-SR501 Ayarlanabilir IR Hareket Algılama Sensörü - Pir / Pyro
1 Adet 2x16 Lcd Ekran Mavi Ekran Işıklı
1 Adet Tower Pro SG90 RC Mini Servo Motor
1 Adet Bölmeli Şeffaf Malzeme Kutusu
1 Adet KİTAP: Kod Blokları ile Arduino, Erdal Delebe , KODLAB Yay.

 
 
2019© Olcay Büyükçapar - iletişim için olcaybuyukcapar@gmail.com