1.Gün 4 Şubat Pazartesi

Kursta yararları olabilecek ek kaynakların yayınlandığı olcaybuyukcapar.com/arduino adresinin paylaşılması, kurs genel çerçevesi tanıtımı, kursun resmi planının gösterilmesi. Arduino içerikli setlerin temin edilmesi, kodlama ve programlama arasındaki ilişki, metin tabanlı ve blok tabanlı progamlama nedir, temel güvenlik bilgisi, scratch kurulumu, scratch ile ilk örnekler, kontrol, olaylar, hareket, işlemler, algılama ve değişken kullanımı. Değişken işlem ve algılama kullanılarak hesap makinesi programlandı.Ölçme değerlendirme yönteminin son gün 5 dakikalık proje sunumu şeklinde olacağının belirtilmesi, 3 ders saatinin blok yapılması ara verilmemesi, ProjeLab ekibinin kursiyer öğretmenlere destek olması, çıraklık yapması. Kursiyerlerin kendi bilgisayarlarını getirmelerinin verimi artıracağı uyarısı. Geliştirme kartlarının yalnızca Arduino'dan ibaret olmadığı ancak Arduino'nun internette kaynak bakımından en zengini olduğu ve eğitimde robotik uygulamalar bağlamında en yaygını olduğu öte yandan Türkiye Cumhuriyeti Milli Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü'nün standart eğitim planı (2.02.08.15.007 kodlu Arduino Uygulamaları (Temel Seviye) Kursu) incelendiğinde de Arduino geliştirme kartının kullanılması gerektiği belirtildi. Çok çeşitli geliştirme kartları (mikrodenetleyiciler, programlanabilir mikroişlemcili mini cihazlar vb) sunum ile paylaşıldı. Yerli üretim geliştirme kartlarının olduğu belirtildi. Arduino'nun menşei, çeşitleri, açık kaynak ilkesini benimsemesi münasebeti ile benzerlerinin (klon) serbestçe üretilip satılabildiği, orijinal arduinonun gelirinin bir kısmının italyan eğitim vakfına aktarıldığı anlatıldı. Klonların fiyatlarının ise daha ucuz olduğu işlev olarak aralarında fark olmadığı söyendi. Maker Eğitim Hareketini anlattığı TedX videosu ile Bager Akbay izletildi. STEM kavramının yeni olmadığı ancak ülkemizde son 5-6 yıldır popülaritesinin artması ile birlikte, bakanlığında buna kayıtsız kalamaması sonucunda okullarda STEM felsefesinin uygulanmasının desteklendiği öte yandan yanlış bir şekilde STEM=Robotik+Kodlama+3D Printer algısının yerleştiği, oysa bu kursta anlatılacak olan kodlama ve robotik eğitsel uygulamaların STEM'in yalnızca bir kısmını içerebildiği belirtildi. Doğa bilimlerinin diğer öğelerinin, sanatın, el becerilerinin hatta atıkların dahi işe koşulması gerektiği, STEM'in geniş çerçevede değerlendirilmesi gerektiği üzerinde duruldu.

2.Gün 5 Şubat Salı

Scratch'ta döngü kullanımı (ses ile yaptık), Blokly ile metin tabanlı dillerdeki karşılıkları, her dilin kendi özgü imlası vardır, Kodlama ile programlama arasındaki farkı (birinin diğerinni kapsadığını) da anlattık, mors da kuş dili de kodlamadır. Bilgisayar kodlama ise programlama olarak adlandırılır. MBlock indirme, kurma işlemleri
Arduino ile mblock iletişimin kurulması ilk ayarlar. Arduino ilk led yakma (13 nolu pine yeşil bayrak ile HIGH verme) Breadboard olmaksızın. Tinkercad ile simulasyonda gösterildi tahtada aynı anda SketchUp modeli ile yakından gösterildi sketchUp viewer marifeti ile. LED'i söndürmek için LOW verme boşluk tuşu ile
Doğrudan 5V ve GND'ye bağayıp bağımsız LED yakma. Pinlerin 5V çıkış verdiğini anlattık, arduino 12V alıp bunu pinlerden 5V olarak dağıtır. 12 ve 13 nolu pinlere led bağlama, kısa uçları GND'ye birlikte sokma ve yön tuşları ile her ikisini de yakıp söndürme Kısa bacak, uzun bacak anot katot Breadboard'un tanıtımını yaptık. görseli 2.gün klasöründe Breadboard + ve - ye 5v ve GND'den jumper attık. LED'i doğrudan + ve - hattına bağlayıp yandığını gördük. LED'i ortaya bağlayıp ikinci jumperlar ile + ve - beslemeye bağladık.
LED ile besleme arasına direnç attık. Dirençlerin detayları yarın...

3.Gün 6 Şubat Çarşamba

Önceki günden bilgimizi tazelemek için son devreyi yeniden kurduk ve mBlock olmaksızın 5V+GND ile mavi renkli led ve bir direnç elemanını seri bağlayarak breadboard üzerinde devreyi kurduk. Bu devreyi kurduktan sonra aynı devrenin 5V pinini çıkarıp 13 numaralı dijital pine bağladık. Bu şekilde mBlock bağlantısını yapıp boşluk tuşuna basınca ledin yanmasını sağladık. Sönmesi için de yön tuşlarını kullandık. Sonrasında Erdal Delebe hocamızın kitabından 42-43 sayfalarda yer alan karaşimşek devresini kurduk. Bunu tüm kursiyerlerin başarı ile bitirmesi 45 dakika sürdü. Projelab ekibi öğrencileri de destek oldular. Tahtada devre kurulumuna destek olmak için arduino 3B modeli ve tinkercad circuits'den yararlanıldı. Günün sonunda arduino.cc sitesinden Arduino'nun resmi programlama ortamı Arduino IDE'yi indirip bilgisayarlara kurduk. Direnç detayları (direnç okuma, hesaplama, bağlantı türleri vb) ertesi güne kaldı.
Karaşimşek devresi arduionoya yüklendi. pil ve başlığı takılarak otonom çalışması sağlandı. Arduino'ya yüklenirken ilk tetik kodunun yeşil bayrak değil "Arduino Programı" olduğunu öğrendik, bloklarımızın arduino kipinde C koduna dönüştürklerini gördük.

Karaşimşek devresinin videosunu izlemek için buraya tıklayın!

 

 

 

 

 

4.Gün (Cuma)

Dirençlerin üstündeki renklere göre değerlerini hesapladık. Arduino IDE kurduk; bu program Arduino'nun orijinal kod yazma ortamı dedik. Dosya > Örnekler > Basics altındaki Blink projesini ardiunoya yükledik ve çalışmasını gözlemledik. Aynı kodu MBlock ile bloklarla oluşturup, arduino kipinde Blink ile aynı kodlara sahip olduğunu gördük. Ultrasonik mesafe sensörünü kullanarak mesafe ölçtük. Mesafe sensörü üzerindeki pinlerin işlevlerini, mesafe ölçümünde kullandığı ilkeyi konuştuk. Mesafenin durumuna göre (eğer koşulu ile) buzzer ile siren çaldık. Tüm bu işlemleri yaparken breadboard üzerinde + ve - hattını arduino 5V ve GND pinlerinden besledik.

5.Gün (Pazartesi)

Analog ve Dijital kavramlarından bahsettik. DHT11 sıcaklık-nem sensörünü haftasonu için ödev vermiştik ancak biz de kursta bu sensörü hakkıyla çalıştıramadık. LM35 kullanan kursiyerler analog pinden sağlıklı şekilde sıcaklık değerini aldı ve şartlı şekilde led yaktı/söndürdü. Potansiyomtre bağlayarak kod kullanmaksızın bir ledin parlaklığını ayarladık. Sonrasında potansiyometrenin orta bacağını analog pine takarak değeri mBlock'da gördük, değişimi gözlemledik. Sonrasında LCD shield'ların deliklerine header'ları havya ile lehimledik. MBlock'da LCD eklentisi ile "merhaba" yazdırdık. Mesafe sensörü de takıp mesafeyi LCD üzerinde gösterdik.

6.Gün (Salı)

Dün çalıştırmadığımız DHT11 ısı-nem sensörünü çalıştırdık, dijital pin üzerinden data aldığı için 2 nolu dijital pine bağladık. Bir mavi ledi 22 santigrat derecenin üstünde yaktı, altında ise söndürdü. Ayrıca DHT11'in yeşil bayrak ile çalışmadığı (mBlock modunda) arduino'ya yüklenerek çalıştığını öğrendik. İkinci örneğimizde LDR fotodirenç devresi kurduk ekranda değeri gördük. Analog pinden değer alıyor ve ortam aydınlığı 0-1023 arası bir analog değeri ekranda mBlock'da yazdırıyor. Diğer bir örneğimiz ile hareket sensörü ile hareket VAr-YOK durumunu gördük. Dijital pine bağladık. Hareket varsa led yaktık yoksa söndürdük, koşul durumunu uyguladık. Son olarak SG90 Servo Motorun açılı şekilde dönmesini gerçekleştirdik.