5.Gün (Final) 14 Şubat 2020 Cuma

Çizgi izleyen ve engel algılayan robot/araba kodlaması, eksik montajlarını gerçekleştirdik. Çizgi izleyen robot/araba için brandadan yapılma pisti okul koridoruna serdik.

Çizgi izleyen robotların hangi algoritma ile hangi mantık ile bu eylemi gerçekleştirdiklerini öğrendik. Kızılötesi (infrared) sensörler siyah ve beyaz alanları 0-1 şeklinde döndürürler. Bu veri de robotun 0 anında siyah zeminde olduğunu 1 anında ise beyaz zeminde olduğunu ifade eder. Programın kodlarını yazarken TCRT5000 infrared sensörlerinden her üçünün de 0-0-0 olması durumunda arabanın tamamen siyah bir yüzeyde olduğunu anlayabiliyoruz mesela… Bu mantıkla aracın yolda kalmasını, sürekli beyaz çizgiyi takip etmek suretiyle yoluna devam etmesini sağlamış oluyoruz.

Çizgi izleyen robotun tüm çalışma mantığı, kod örneği, açıklamaları buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Engel algılayan robotların mesafe sensöründen gelen uzaklık verisini kullandığını, eğer kod bloğu içinde ortamdaki uzaklık koşullarını değerlendirerek karar aldığını öğrendik.

Engelden kaçan (engel algılayan) robotların çalışma mantığı, açıklamalı örnek mblock kodlarını buraya tıklayarak görebilirsiniz.

Kullanımını yetiştiremediğimiz iki algılayıcı (sensör) için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir