20 Kasım 2019 Çarşamba

RGB LED (Dört bacaklı) nasıl çalışır? 3 bacak PWM özelliği olan dijital pinlere, bir bacak GND / (-) Yani toprağa bağlanır, kodlar yardımı ile Red-kırmızı, Green-yeşil ve Blue-mavi’nin birleşiminden elde edilen renkler gösterilir.

Arduino ile kullandığımız sensörlerin hemen hepsi benzer mantıkla çalışır. Güç beslemesi (yani + bacak = 5V) ve toprak hattına ( – bacak ya da GND) iki pin bağlanır, geriye kalanlar veri aktaran sinyal alan ya da veren analog ya da dijital arkadaşlardır!

Bir bileşeni ilk kez kullanıyorsak ve genel prensibe hakim isek, google amcada arattığımızda istediğimiz herhangi bir bileşenin kullanımını, devre şemasını, kütüphaneleri bulmamız çok kolay olacaktır.

Karton kutu ile akıllı çamaşır kurutma robotu tasarımı yapıldı. Bunun için önce projeden bağımsız olarak sg90 model isimli Servo Motor nasıl çalışır, 180 derecelik bir servo motor olan sg90 çalışırken ne tür pine bağlanır, servo motorun sürekli dönmeyeceği, belirtilen açıya gelince bekleyeceği, standart bir sg90 servonun yalnızca 0-180 derece saat yönünde hareketinin olacağı, 1.8 kg taşıma kapasitesi olduğu ancak 1 kilogramdan fazlasının kullanılmaması gerektiği anlatıldı. Servo motorun ucunda gelen başlıklar monte edildi. Proje kapsamında karton kutunun kapağı çamaşırlığın kapağı olarak işlev yaptı… Deneme yanıma metodu ile en doğru açıyı tüm kursiyerler başarı ile keşfetti. Kapak açık iken mavi bir led kapak kapalı ilen kırmızı bir led yaktık… Öte yandan kapak açılırken 2 sn süresinde buzzer ötmeliydi, eğer koşulu içine bunu da ekledik. Buzzer sesini kağıt bir bardak yardımı ile artırdık. Tüm bileşenleri kutu kenarına monte ettik. Devrenin otonom çalışması için kodlar arduino’ya yüklendi ve 9v pil güç beslemesi ile kendi kendine çalıştı.

Normal şartlarda yağmur sensörü ile yağmur VAR-YOK durumuna göre ÇAMAŞIRLIĞIN KAPAĞI çalışacaktı ancak elimizde yağmur sensörleri eksik olduğundan LDR ile havanın aydınlığına göre (bulutlu mu güneşli mi parçalı bulutlu mu…) koşullu ifade içine kapak servo durumu + ledler + buzzer durumunu işledik. Sistem sorunsuz çalıştı.

Murat Yaman // 20.11.2019 // Aliağa Ortaokulu Robotik Kodlama Hizmetiçi Eğitim Faaliyeti

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir