19 Kasım 2019 Salı

Kursun 2.gününe bir Barış Özcan yapımı/videosu ile başladık. Ardından bir Arduino Kitabı tanıtımı yaptık, Aliağa’da HABAŞ Endüstri Meslek Lisesi’nde görev yapan öğretmenimizin yazdığı Arduino kitabını tanıtarak emeğinden ötürü hocamıza gıyabında teşekkür ettik.

Birinci günden kalan eksik kalan noktaları tamamlamak için basit bir devreyi adım adım kurup son olarak direnç ile toprakladık. Eksik kalan anlaşılmayan noktaları tamamlamış olduk. 3 led ile basit bir karaşimşek devresini sorunsuz olarak he kursiyer tamamladı. Potansiyometrenin çalışma mantığı anlatıldı, örneklendirildi, a0 pininden değeri okutuldu, buzzer led paralel bağlanarak potansiyometre ile kontrol edildi.

IF/ Eğer kod blokları ile koşul yapısı kullanılarak potansiyometre analog değeri 500 üstü ise led yansın altı ise sönsün… Arduino’ya kodları yükledik, otonom çalıştı. Mesafe sensörü mantığı ses sinyalleri yok=hız x zaman

Mesafe sensörünün pinleri anlatıldı, TRIG ve ECHO ile 13-12 pinleri kullanıldı mesafe ölçüldü. YUVARLA ile rasyonel sayı tam sayı yapıldı. Koşula bağlı olarak LED ve Buzzer öttü, araç park sensörü proje benzeri gerçekleştirildi.

Ertesi gün için ödev verildi (1) Eğitim 4.0 Makalesi Okunması (2) malzeme getirilmesi istendi. Malzeme listesi…

  • Ambalaj lastiği,
  • Karton Kutu
  • Bant
  • Kağıt Bardak
  • Tahta Çay-Kahve Karıştırma Çubuğu

Projenin Adı: Akıllı Çamaşır Kurutma Robotu Proje ile ilgili özet doküman kursiyerlerle yarın paylaşılacak. (Aslında buraya tıklayarak hemen görebilirsiniz:)))

PROJE ÖZETİ

Yağmur yağdığında yağmuru algılayarak (sensör ile) kıyafetlerin yağmur suyuna maruz kalmasını engellemek için Arduino kartına MBlock programı ile program yazılmış, Arduino UNO’ya bu program kodları gömülmüş ve sistemin otonom olarak çalışması sağlanmıştır. Bu proje kapsamında çamaşır kurutmalığı üzerine açılır kapanır bir kapak monte edilmiştir. Bu kapağın açılmasını ve kapanmasını servo motor gerçekleştirmektedir. Arduino mikro denetleyicisine bağlı yağmur sensöründen gelen YAĞMUR VAR/YOK mesajını girdi olarak alarak servo motora girdi/komut gönderen sistem enerjisini 9V pilden almaktadır.

Fotoğraf çekilecektik unuttuk!

One thought on “19 Kasım 2019 Salı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir